Cambria

County

2018 Primary Election

Tuesday, May 15, 2018

133 of 133 precincts reporting.

Unofficial Results

Results include mail-in and absentee ballots.

Alphabetical List of Candidates

Results by candidate

A B C D E F G H J K L M N O P R S T V W

A

Ahmad, Nina (Democrat)

Lieutenant Governor

Amsdell, Mark (Republican)

Committee Person John Seventeenth 2

Back to Top

B

Balog, Elisha (Republican)

Committee Person Middle Tylor

Barbato, Samuel (Democrat)

Committeeman-dem John Eighth 3

Barbin, Bryan (Democrat)

General Assembly Representative

Barbin, Bryan (Democrat)

Member Of Democratic State Committee

Barletta, Lou (Republican)

United States Senator

Barto, Edward A. (Democrat)

Committeeman-dem John Eighth 2

Bartos, Jeff (Republican)

Lieutenant Governor

Barzeski, Edward (Democrat)

Committeeman-dem Upper Yoder 1

Bloom, Steve (Republican)

Representative In Congress 13th District

Boser, Susan (Democrat)

Representative In Congress 15th District

Bragdon, Alice W. (Republican)

Committee Person Richland 7

Burns, Frank (Democrat)

General Assembly Representative

Burns, Frank (Democrat)

Committeeman-dem East Taylor 2

Back to Top

C

Capouellez, Justin (Republican)

General Assembly Representative

Carnicella, Jerry (Republican)

General Assembly Representative

Casey, Jr, Bob (Democrat)

United States Senator

Cernic, Jr, Ed (Democrat)

Committeeman-dem West Taylor

Cernic, Rosemarie "rosie" (Democrat)

Committeewoman-dem West Taylor

Christiana, Jim (Republican)

United States Senator

Coder, Kathy (Republican)

Lieutenant Governor

Cozzone, Kathi (Democrat)

Lieutenant Governor

Back to Top

D

Dillon, Robert L. (Republican)

Committee Person Barr

Dillon, Steve (Republican)

Committee Person Barr

Back to Top

E

Eichelberger, Jr, John H. (Republican)

Representative In Congress 13th District

Back to Top

F

Fetterman, John (Democrat)

Lieutenant Governor

Back to Top

G

Gindlesperger, Ryan (Republican)

Committee Person Richland 6

Grata, Monica (Democrat)

Committeewoman-dem East Taylor 3

Gray, Lisa Burns (Democrat)

Committeewoman-dem East Taylor 2

Guzic, Raymond (Republican)

Committee Person Washington

Back to Top

H

Haluska, George (Democrat)

Committeeman-dem Patton First

Haluska, Saundra (Democrat)

Committeewoman-dem Patton First

Halvorson, Arthur L. (Republican)

Representative In Congress 13th District

Hornberger, Ben (Republican)

Representative In Congress 13th District

Houser, Cecilia (Republican)

State Committee Member

Houser, Cecilia (Republican)

Committee Person Ebensburg West

Houser, Timothy P. (Republican)

State Committee Member

Back to Top

J

Jacoby, Donell (Democrat)

Committeewoman-dem Conemaugh Cover Hill

Jacoby, John Jake (Democrat)

Committeeman-dem Conemaugh Cover Hill

Jodun, Wade (Democrat)

Representative In Congress 15th District

Joyce, John (Republican)

Representative In Congress 13th District

Back to Top

K

Kassander, Tony (Democrat)

Committeeman-dem John Twentieth 1

Kleinstuber, Ross (Democrat)

Committeeman-dem Cambria 1

Kulback, Jacqueline (Republican)

State Committee Member

Kulback, Jacqueline (Republican)

Committee Person Richland 4

Back to Top

L

Licastro, Nina (Democrat)

Committeewoman-dem John Seventeenth 1

Lipps, Cecelia L. (Democrat)

Committeewoman-dem Elder

Lipps, William R. (Democrat)

Committeeman-dem Elder

Luksik, Peg (Republican)

Lieutenant Governor

Back to Top

M

Mastovich, David G. (Democrat)

Committeeman-dem Westmont 2

Mastriano, Doug (Republican)

Representative In Congress 13th District

Messer, Linda Passwaters (Democrat)

Committeewoman-dem Upper Yoder 3

Miller, Eric J. (Democrat)

Committeeman-dem Summerhill Boro

Back to TopBack to Top

O

Ottaway, Brent (Democrat)

Representative In Congress 13th District

Back to Top

P

Polites, Thomas (Democrat)

Committeeman-dem Blacklick

Pudliner, Jr, W John (Republican)

Committee Person Middle Tylor

Back to Top

R

Rago, Anthony T. (Democrat)

Committeeman-dem Stonycreek 3

Reidelbach, Frank (Democrat)

Committeeman-dem Ebensburg West

Reidelbach, Sonia K. (Democrat)

Committeewoman-dem Ebensburg West

Rigby, Jim (Republican)

General Assembly Representative

Back to Top

S

Sankey, Tommy (Republican)

General Assembly Representative

Santa, David (Democrat)

Member Of Democratic State Committee

Schooley, Travis (Republican)

Representative In Congress 13th District

Sernell, Matt (Republican)

General Assembly Representative

Shawley, Ronald (Democrat)

Committeeman-dem Jackson Vinco

Skelly, Judi (Democrat)

Committeewoman-dem Jackson Vinco

Sosa, Ray (Democrat)

Lieutenant Governor

Stack, Mike (Democrat)

Lieutenant Governor

Staruch, Dannette L. (Democrat)

Committeewoman-dem Allegheny

Stewart, J Ross (Republican)

State Committee Member

Stewart, J Ross (Republican)

Committee Person Westmont 1

Stofko, Nicolett (Democrat)

Committeewoman-dem John Eighth 3

Stumpo, Geoffrey (Republican)

Committee Person John Seventh

Stumpo, Geoffrey (Republican)

State Committee Member

Back to Top

T

Thomas, Daniel C. (Democrat)

Committeeman-dem Patton Second

Thomas, Trudy J. (Democrat)

Committeewoman-dem Patton Second

Thompson, Glenn Gt (Republican)

Representative In Congress 15th District

Tomko, Paula M. (Democrat)

Committeewoman-dem John Twentieth 1

Back to Top

V

Vasilko, James (Republican)

Committee Person Richland 4

Vasilko, James (Republican)

State Committee Member

Vizzini, Charles (Democrat)

Member Of Democratic State Committee

Back to Top

W

Waksmunski, Derek (Democrat)

Committeeman-dem Susquehanna South

Waksmunski, Diane (Democrat)

Member Of Democratic State Committee

Waksmunski, Diane (Democrat)

Committeewoman-dem Susquehanna South

Washabaugh, II, Bernie (Republican)

Representative In Congress 13th District

Weaver-behe, Nancy M. (Democrat)

Committeewoman-dem E. Carroll S

Wendekier, Raymond I. (Democrat)

Committeeman-dem Clearfield

Wendekier, Rhonda A. (Democrat)

Committeewoman-dem Clearfield

Will, Donna (Democrat)

Committeewoman-dem Brownstown

Go to Top